Dit stuk is geschreven door Ferdinand Binnendijk
Voorbereiding is alles
Voor zowel ons als het reeds gedegradeerde Zevenaar stond er niets meer op het spel, behalve de sportieve eer. Dit was bijvoorbeeld te merken aan de slechte voorbereiding, zowel op schaaktechnisch “op welk bord zit ik eigenlijk?” als logistiek vlak “waar is het nou? tuur tuur op google maps.. oh we staan letterlijk voor de deur”. De gordels zaten nog achter de achterzitting gewurmd en ik had Andries even de instruction manual van de bijrijderstoel moeten sturen. Dan hadden de bewoners van Casa De Boer/Van Osch, waar we na afloop voor 8 hadden gereserveerd, het beter geregeld: Mees deed voor ons op afstand de portiekdeur open terwijl hij het kampioensfeest van VSV Veenendaal in 2C aan het vieren was en Bas d. regelde pittig Indiaas eten en bier. We vragen ons wel af of de Senseomachine nog lang mee gaat. Na verwoede pogingen kwam Bas D. er achter dat je hem met twee handen dichtgedrukt moet houden terwijl het apparaat pruttelt, anders krijg je niet meer dan een waterig bodempje. Over de nazit zometeen nog meer, want er werd ook met gevoel voor zelfkastijding nog wat aan schaken gedaan (we waren overmoedig).
Parkeren
Na een ritje van ruim een uur, waarin Micha en Bas geen vin konden verroeren op de achterbank kwamen we op de parkeerplaats Richard tegen, die aan het stoeien was met de parkeermeter. Zoals door Bas d. al had voorspeld moet ik ook weer even iets zeggen over het lokale parkeerbeleid. Gemeente Zevenaar, als je op kenteken controleert – mensen vullen dat immers in op die automaten van jullie – kun je in principe zonder papieren kaartjes. Als je toch werkt met papieren kaartjes, zorg dan dat ze ook daadwerkelijk uit de automaat komen op het juiste moment. Deze parkeerstress gun je eigenlijk helemaal niemand, behalve boomers uit Bussum (voor context, zie vorige verslag).
De pletwals
Een wedstrijd om des keizers baard dus. Zo een speelden wij ook in de eerste klasse en toen droogden we Caïssa af. Zevenaar leek wel zin te hebben in een dergelijk scenario. Ze gingen er vol goede moed in en liepen hier en daar op een Meppelse counter.
De tegenstander van Alwin ging wel heel druistig te werk maar verwaarloosde zijn ontwikkeling. In deze stelling besloot hij tot het treurige 14.Lf1 en even later was de vis al op het droge.
Ik realiseer me nu twee dingen. 1. Ik heb Marrit beloofd om met haar partij te beginnen, maar als ik me aan die belofte houd loopt mijn tekst niet meer. 2. Ik heb een briefje gekregen van Micha, waarop staat welke partij het eerste klaar was, en dat was niet eens deze van Alwin maar die van Bas. Eerst maar eens nummer 1 goed maken:

Meteen het bord in brand, leuk! Wit greep hier mis met 9.Db5 a6 10.Dxb7 Pxd4 11.e4 en nu had Marrit met 11…Lc8!! (Dxa8 Lg4+) op zet 11 al een nieuw diagram kunnen verdienen, maar ze speelde 11…Pc2+ 12.Ke2 Lg4+ 13.f3 Pxa1 14.fxg4 e6 en wit staat natuurlijk wel gewoon een kwal achter. Hier nog een stukje fijnzinnige techniek:
38…Ta2+ 39.Kf3 Ta3+ 40.Kf2 Kc7! 41.Le8 Ta8 42.Lb5 Tb8
De b-pion valt zonder dat wit daar ook maar iets voor terugkrijgt. De rest was peanuts. Op de valreep toch nog die hatelijke nul van het bord gepoetst.
Dan de partij die als eerste klaar was, die van Bas. Bas begon met 20 goede zetten en toen had zwart een probleem.
b4 om die verdwaalde knol te verdedigen is nauwelijks een optie, want dan huppelt het paard naar c5 dus zwart trok aan de noodrem. 20…e5 21.dxe5?
Is niet goed, maar waarom niet? Juist is 21.Lxe5 Lxe5 22.dxe5 d4 23.Pe4 (dreigt Pf6) Lxe4 24.Lxe4 met groot voordeel. Na 21.dxe5 kan zwart zich min of meer staande houden met 21…d4 22.Pe4 dxe3, met complicaties. Zo ging het echter niet:
21… d4 22.Dxa3 dxc3 23.Tfd1 Tfd8 24.Le2 Dc6?
Nu is wit weer helemaal in business.
25.Txd8+ Txd8 26.Lf3 Dd7 27.Lxb7 Dxb7
28.b4
De c-pion is onhoudbaar.
De lastigere partijen
Niet voor het eerst dit seizoen was de partij van Roel zo ingewikkeld dat ik hem zelf een analyse heb laten schrijven. Ik zat er naast, heb veel ideeën gezien, maar of ze nou +5, -5 of 0.00 waren, en vooral waarom, daar schoot mijn inzicht even tekort. Voor de leesbaarheid van het verslag even de mooiste dingen eruit gepikt.
Roel had net 17.Pg5 gedaan om een verzwakking uit te lokken. Na 17…g6 18.Db3 hangt er van alles in de lucht, daarom 17…h6 gespeeld en hier gaat de knuppel in het hoenderhok.
18.f4!?
Ok, het is niet helemaal correct maar dan moet je wel 18…hxg5 19.fxg5 Pxb4 20.axb4 Pe4 vinden en ook in die stelling wint eerder de sterkste schaker dan degene die 0.3 enginevoordeel heeft. De post mortem van Roel beschouwt vooral ook A. 19…Lxc5 20.bxc5 Db7 21.Lf3!? Ph7 22.g6 en de stelling blijft waanzinnig ingewikkeld en B. 19…Pd5? 20.Txf7! en dat is hartstikke uit (Kxf7 Dh7! en pas daarna Lh5)
Objectief het best was 18.Lxf6 hxg5 19.Lxe7 Pxe7 20.Db2 en de witte stelling oogt simpelweg wat gezonder.
18…a5 19.Lxf6 Lxf6 20.Dh7+ Kf8
Weer een belangrijk moment in de partij. De winnend(st)e voortzetting is 21.Lh5, na hxg5 22.fxg5 hou je het simpelweg niet dicht en Pxb4, in veel varianten de reddende zet werkt niet vanwege Pd7+ Txd7 Txc8. Een ander loeisterk idee is 21.Pge4 gevolgd door f5, maar Roel ging voor iets anders dat bijna werkt. Helaas, er zat een rekenfout in, dat komt aan het licht na de 25ste zet.
21.Pgxe6+ fxe6 22.Pxe6+ Kf7 23.Pxg7?
Praktisch was nog steeds Pxd8+ Txd8 Lh5+ Kf8 Tfd1 heel goed, dankzij het initiatief heeft wit veel voordeel, maar nu is het ineens zwart die beter staat!
23…Dxe3+ 24.Kh1 Lxg7 25.Lh5+ Kf8
Op zet 19 blijkbaar gemist dat h6 er nog zou staan, anders zou hier Df5+ achter elkaar winnen.
26.f5 De4
De aanval loopt nu volkomen dood. Kudo’s naar de zwartspeler voor het adequate verdedigen.

27.Te1 Dc2
Een heel logische zet, die daarom ook geen vraagteken krijgt, maar nu kan Roel ontsnappen met een halfje door Te6 te spelen. De sterkste zet was hier 27…Pe5!! 28.Txe4 Lxe4. Als je wat voor staat, twee stukken inmiddels, kun je ook wat teruggeven… Remise kwam helaas niet in het woordenboek van Roel voor:
28.Te2?? Td1 0-1.
Mijn vriendelijke Duitse tegenstander, die dit seizoen slechts één halfje bij elkaar had geharkt, wist mij goed onder druk te zetten na een klassieke grafzet van mijn kant. Het ergste dacht ik hier achter de rug te hebben:

Gelukkig dachten we allebei dat het gespeelde 21…Pxd5 geforceerd was hier, maar er zit iets fraais in: 21…Pg4+ 22.Kg1 Pe5! 23.Lxe6+ Kh8 24.De4 Tf6 25.Lf5 en nu winnen zowel Tg8+ als Taf8 hier het geofferde materiaal terug met behoud van aanval. Over en weer maakten we nog wat fouten, onderweg naar een eindspel met ongelijke lopers. Micha had goed opgelet na zijn zeperd tegen Max Euwe (zie verslag) want hij had direct herkend: dit zijn niet alleen ongelijke lopers, maar ook ongelijke kansen. Vaak onderschat je achter het bord hoe lastig zoiets te verdedigen is. Overal minidreigingen en als je ze dekt gebeurt er aan de andere kant van het bord weer wat.

Het verschil in activiteit is duidelijk, ik deed nog wel een onnauwkeurige hier: 36.b6 en zwart kan met 36…Ke7 37.h5 Lf7 voorkomen dat ik f3 kan snaaien. Een van die zeldzame momenten dat verdedigen beter is dan activiteit zoeken. Er volgde 36…a4 37.h5 Ld7 (nu gaat het hard) 38.Kxf3 Lc6 39.Kf4 Ke6 40.Tg6+ Kd7
Anders Txc6! Maar nu op de andere vleugel: 41.h6 1-0.
Over Micha gesproken, die heeft twee partijen in dit verslag. De tweede is leuker, daar komen we zo op. De eerste partij was tegen Zevenaar en draagt een stevige Micha signatuur.

Als de arme Vincent Pelgrom wist tegen wie hij speelde, zou hij deze 14.a4 beslist hebben heroverwogen. Met Micha tegenover je weet je wat je kan verwachten. Als Koekiemonster die een trommel koekjes ziet, of als de schrijver dezes die een Indiaas gerecht ziet stortte hij zich op het kleine ding 14…bxa4 15.Lc2 Pb6 en u vermoedde het al: wit zag zijn pion nooit meer terug. Met een leuke petit combination werd het pleit beslecht:

35…Pe2+! 0-1
Andries offerde ook een pion in de opening, maar dat ging een stuk beter. Met mooie eenvoudige zetten werd een enorme drukstelling opgebouwd:

Zouden er, behalve Micha, nog meer liefhebbers zijn van de zwarte stelling? De beste zet is verrassend simpel, 19…a5, en het is 0.00. Je moet het maar durven ook.
19…Df8
Deze laat een trucje toe wat Andries over het hoofd zag. De dame moet e5 blijven aanvallen, want nu kan 20.Pxc6 bxc6 21.Dd3. Oeps, geen Lxe5 meer beschikbaar. De klont stukken bleef passief, totdat Andries het centrum opblies met een gunstige afwikkeling tot gevolg.

29.cxd5 exd5 30.e6 Txf2 (what else?) 31.Txf2 Txf2 32.Dxf2 Dxd4 33.e7
Leuk gevonden, maar niet sterker dan 33.Te1
33…Dxf2+ 34.Kxf2 Kf7

Zwart heeft op papier genoeg voor de kwaliteit, maar het spul werkt niet samen.
35.Tc1 Ld7 36.Tc7 Ld4+ 37.Ke1 Lc6 38.Lxh7 Le8 39.h4?
Toch nog een misser op de valreep, Le5 Txb7 Lg3+, gevolgd door Lxh4 en Lxe7 lijkt me niet helemaal de bedoeling. 39…Lf6? 40.h5 Lxe7 41.Lg6+ 1-0
De minst uitnodigende partij om iets leuks over te schrijven was die van Richard – kan gebeuren, hij had zwart. Wit speelde een Italiaanse setup waarin de lichte stukken erg snel werden afgeruild. Het profiel van deze etappe, het lichess grafiekje, noemen ze in het wielrennen een “kastelenrit”. 200 kilometer vlak, 5 uur lang de tijd volpraten en aan het eind wint Cavendish de massasprint. Waar het wielrennen nog wel eens de koers gekleurd/verstoord werd door een dame (Allez Opi&Omi!), een loper (honderden idioten die mee rennen met de renners bergop, niet zelden in Borat string) en een paard (dameseditie Strade Bianche dit jaar) bleven in de partij van Richard ook alleen de kastelen over.

Na deze 6.5 – 1.5 overwinning togen we naar Arnhem om bij Bas d. thuis te eten en te brallen. De Indiër was een uitstekende keuze. Alle op zich bekende gerechten waren een tikkie scherper dan gewend, waardoor Bas en Mees nog een paar dagen konden lunchen met megascherpe madrascurry waar het vlees al is uit gegeten. In plaats van een heel pak Griekse yoghurt leeg te moeten lepelen bij zo’n curry bedacht Micha dat hij net zo goed een Griekse hoofdschotel kon halen bij het nabijgelegen Rhodos. Waarschijnlijk een verstandige keuze nadat we hem in Amsterdam al eens moesten helpen met de tikka masala.
Queen odds
Eerder deze week had Bas in de signal een link gedeeld naar een lichess pagina van twee BOT accounts, LeelaRookOdds en LeelaQueenOdds. De naam zegt het al, de engine – die elke ruil vakkundig uit de weg gaat – speelt zonder de toren op a1 of zonder de dame.
Hierbij moet ik ook denken aan een verhaal wat ik wel eens verteld heb horen worden over Emanuel Lasker. Hij werd op een boot, onderweg naar een toernooi, door een patzer uitgedaagd voor een pot schaak. “Kun je schaken?” “Ja, een beetje” (Lasker was op dat moment wereldkampioen). “Ok, nou, ik ben heel goed, en ik speel zonder dame tegen je”, zei de patzer. Lasker verloor expres met een dame meer, om vervolgens een rematch te eisen. “Maar nu speel ík zonder dame.” De arme man nam deze ‘uitdaging’ graag aan om een paar centen, hij had immers met een dame minder heel eenvoudig weten te winnen. Met een dame meer zou het ook wel lukken zeker? Lasker won met een dame minder natuurlijk eenvoudig en de drie partijen daarna ook. In plaats van de patzer te vertellen dat hij wereldkampioen was deed hij alsof hij dacht dat het misschien een voordeel zou zijn om zonder dame te beginnen. “De koning heeft nu immers meer ruimte!”
Met grenzeloos vertrouwen trad Micha het stalen beest tegemoet. Hier even wat key moments achter elkaar gezet.
“Een dame! Dat kan toch niet serieus moeilijk zijn?”
… vijftien zetten later
“Ok, ik moet nu toch wel even rekenen”

Hier werd het voordeel al wat minder groot (dame heeft geen velden).

“Alles staat ook precies goed, he, PRECIES goed, alsof het zomaar uit de lucht komt vallen!”

“Nouja, het was niet best allemaal, maar nu heb ik in elk geval remise”

“Ik geloof dat ik wel even moet uitkijken jongens”

“Wat is dit toch ook een VRESELIJK spel!!”
Volgend jaar beoefenen we dit vreselijke spel weer in klasse 2A. Promovendi Zevenaar en Schaakwoude hebben het dapper geprobeerd maar dalen weer af. Philidor is met ruime afstand kampioen geworden. Assen, En Passant, en de Spassky’s konden we volgend jaar wel eens tegenkomen. Leuk, ik heb er zin in!





