Oud Zuilen I – Meppel I

Pauptit-Sanijs

Stelling Pauptit – Sanijs na een zet of 15. Zwart heeft eigenlijk alleen maar normale zetten gedaan en toch gaat het ineens erg hard.

Vermoedelijk had Frans (Sanijs) eerder tegenspel moeten creëren met b5 en Lb7, waarna zwart druk heeft op pion e4.

Zwart speelde hier 1….b4 waarop ik reageerde met 2. fxe6 – Lxe6 3. Pxe6 fxe6.

En nu? het paard van wit op c3 hangt. Een mogelijk is natuurijk 4.Pe2, waarna zwart gelegenheid krijgt om zijn verdediging weer enigszins op orde te krijgen. Vaak  is er in dit soort stellingen maar één mogelijk heid voor wit en dat is er heel hard doorheen meppen.

Dus 4.g6 neemt de handschoen op en speelt 4…..bxc3. Waarschijnlijk was 4…..h6 een betere mogelijkheid en mijn tegenstander en ikzelf hadden deze mogelijkheid eigenlijk allebei vrij snel verworpen als snel verliezend voor zwart. Dit lijkt echter mee te vallen na 5. Lxh6 – gxh6 6.  Dxh6 – Lf6. Heeft wit dan nog iets? Ik kijk nu even snel naar deze stelling en zie dat 7. g7 er sterk uitziet. Op 7…Lxg7 volgt 8. Tg1 en er dreigt 9. Dh8+

Terug naar de partij. Zwart speelde dus 4…bxc3. Er volgde 5. gxh7+ – Kh8. 6. Df7! Er dreigt 7. Dg8 mat en de enige manier om dit te voorkomen is het paard van f8 weg te spelen. Dus 6….Pd7. (6….Pxh7 7. Dh5 en 8. Dxh7+ ziet er ook zeer kansrijk uit voor wit.

Het is bijna voorbij. De stukken van zwart staan nu zeer onhandig opgesteld en de pion op h7 is een killer.

7. Tg1 – Lf6 (enig zet)

8. Lh6(!)  Er dreigt 9. Lxg7+ en 8…..gxh6 werkt niet vanwege 9. Tg8+ Txg8 10. hxg8D+ – Txg8 en 11. Txh6#

Zwart geeft op. De enige mogelijkheden om mat te voorkomen zijn:
8….Te7. 9. Dxe7 – Txe7 10. Lxg7#

Nog even een diagrammetje, omdat ie zo mooi is 🙂

De andere mogelijkheid is 8….Pe5 waarna zwart na 9. Dxc7 een dame tegen twee stukken achterstaat. Zwart gaf echter op na 8. Lxh6.

Scroll naar boven